Official selection 2017

Selected short films in competition

  • A gentleman in Moscow (Delphine Burrus, EEUU/Francia, 2016) – 2’00’’
  • Adam (Evelyn Ross, EEUU, 2016) – 2’27’’
  • Animaholic (Adrián Piqueras Sánchez, España, 2016) – 2’46’’
  • Birdlime (Evan DeRushie, Canadá, 2017) – 10’52’’
  • The Evil (Carlon Hardt, Brasil, 2016) – 2’10’’
  • The Greenhouse (Ramon Alòs Sánchez, España, 2016) – 8’30’’
  • I’m Scared (Pete Levin, EEUU, 2015) – 4’59’’
  • Jailbreak (Aaron Sorenson, EEUU, 2015) – 1’20’’
  • James – Dear John (Péter Vácz, Hungría, 2016) – 4’15’’
  • Killer Recipe (Chadwick Whitehead, EEUU, 2016) – 3’50’’
  • La Pedra Tossuda (Helena García, España, 2017) – 4’00’’
  • Land without evil (Katalin Egely, Argentina/Hungría, 2017) – 3’50’’
  • Lego Adventures in the City (Rogier Wieland, Holanda, 2015) – 3’17’’
  • Lingua Absentia (Kate Raney y Jeremy Bessoff, EEUU, 2016) – 10’00’’
  • Manolo (Abel Ringot, Bélgica/Francia, 2017) – 11’30’’
  • Metronome (Anna Leterq, Francia, 2016) – 1’44’’
  • Negative Space (Max Porter y Ru Kuwahata, Francia, 2017) – 5’30’’
  • Nocturnal Butterfly (Annika Dahlsten, Finlandia, 2015) – 5’03’’
  • Nœvus (Samuel Yal, Francia, 2016) – 8’00’’
  • Onion (Juan Pablo Zaramella, Argentina, 2016) – 22’00’’
  • Pineapple Calamari (Kasia Nalewajka, Reino Unido, 2014) – 9’17’’
  • Ragnarok (Urte and Johan Oettinger, Lituania/Dinamarca, 2016) – 7’48’’
  • The Rope (Liran Kapel, Noruega, 2016) – 5’44’’
  • Second To None (Vincent Gallagher, Irlanda, 2016) – 7’10’’
  • Settling (Emma McCann, Francia, 2014) – 8’16’’
  • Tiribi (Susie Lou Chetcuti, Bélgica, 2016) – 5’50’’
  • Tis (Chloé Lesueur, Francia, 2016) – 9’00’’
  • Unnatural Growth (Ali Aschman, EEUU, 2017) – 4’14’’
  • Welcome (Polina Kutukina, Rusia, 2017) – 6’59’

Selected Shool Films out of competition

  • Azul (La Academia de Animación, España, 2015) – 3’53’’
  • Boris-Noris (Laura-Beth Cowley, Reino Unido, 2017) – 3’40’’
  • Chair (Ludwig Camarillo – Cristal Buemi, España, 2016) – 2’14’’
  • Don’t Think of a Pink Elephant (Suraya Raja, Reino Unido, 2017) – 7’20’’
  • Empty Space/ Tühi ruum (Ülo PikkovÜ, Estonia, 2016) – 10’00’’
  • Homegrown (Quentin Haberham, Reino Unido, 2017) – 9’20’’
  • I Wanna Be Your Friend (Iku Ogawa, Japón, 2015) – 4’07’’
  • La Diablada (Thomas Lemoine, Francia, 2016) – 5’58’’
  • Livin on a fly (La Academia de Animación, España, 2016) – 2’18’’
  • My Invisible Mother (Pascal Huynh, Canadá, 2016) – 3’17’’
  • Poles Apart (Paloma Baeza, Reino Unido, 2017) – 11’52’’
  • Roger (Sonia Cendón, Sara Esteban, Arnau Gòdia, Ingrid Masarnau y Martí Montañola, España, 2016) – 7’35’’
  • Sea Child (Minha Kim, Reino Unido, 2015) – 7’24’’
  • The Curse of the Were-Rat (Jan Julian Respond, Reino Unido, 2016) – 6’20’’

 

Anuncios